Jak działa instalacja?
Port Czystej Energii to instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku. Jest to nowoczesna, przyjazna środowisku elektrociepłownia. W procesie spalania odpadów komunalnych powstaje tu, w wysokosprawnej kogeneracji, energia elektryczna i cieplna. W instalacji spalane są jedynie pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu.

1. Bunkier
Przywożone do instalacji odpady są ważone i ewidencjonowane. Następnie pojazdy z odpadami trafiają do hali rozładunkowej, gdzie odpady – z wykorzystaniem 1 z 5-ciu dostępnych bram wyładowczych – są wysypywane bezpośrednio do bunkra na odpady. Zgromadzone w nim odpady pobiera specjalny chwytak umieszczony na suwnicy i przenosi je do leja zasypowego. Panujące w hali i bunkrze podciśnienie zapobiega wydostawaniu się na zewnątrz nieprzyjemnych zapachów.
2. Silos reagenta magnezowego
Do spalin w kotle dozowany jest reagent, który reaguje z tlenkami siarki i chlorowodorem. Jest to pierwszy z czterech etapów usuwania kwaśnych zanieczyszczeń ze spalin.
3. Komora paleniskowa
Komora paleniskowa wyposażona jest w 2 palniki rozruchowe i wspomagające opalane olejem opałowym lekkim. W skład układu wchodzi również dwupłaszczowy zbiornik magazynowanego oleju. Funkcja wspomagająca palników polega na zapewnieniu dodatkowej energii w celu osiągnięcia wymaganej temperatury co najmniej 850°C, w której muszą przebywać spaliny przez okres 2 sekund.
4. SNCR (Selective Non-Catalytic Reduction)
Proces oczyszczania spalin zaczyna się w kotle. Tutaj następuje selektywna redukcja niekatalityczna tlenków azotu poprzez wtrysk roztworu amoniaku do strumienia spalin.
5. Ruszt posuwisto-zwrotny
Przesuwając się oraz trzęsąc na płytkach rusztu odpady schodzą wolno w dół oraz spalają się. Komora spalania zasilana jest powietrzem z bunkra, dzięki temu zapachy nie ulatniają się na zewnątrz i zostają zneutralizowane. Temperatura spalania wynosi od 850 do 1000 stopni Celsjusza. Czas zatrzymania odpadów w palenisku wynosi od około 45 minut do 1 godziny.
6. Kocioł parowy czterociągowy
W gdańskiej ITPOK zastosowano nowoczesny, poziomy kocioł odzyskowy, który jest bezpośrednio zintegrowany z komorą spalania i dopalania. Na szczycie kotła znajduje się cylindryczny zbiornik – walczak, którego głównym zadaniem jest oddzielenie pary od wody, która następnie kierowana jest do przegrzewaczy – ekonomizerów. Parametry pary przegrzanej na wyjściu z kotła wynoszą ok. 400°C i 41 bar. W kotle ciepło ze spalin wykorzystywane jest do produkcji pary, która trafia do turbiny napędzającej generator energii.
7. Turbina parowa i generator
Para z kotła przesyłana jest dedykowanym rurociągiem pary świeżej do turbiny, gdzie przepływając przez jej łopatki ulega rozprężeniu i wprawia w ruch obrotowy wirnik turbiny. Obracający się wirnik, poprzez przekładnię, napędza generator elektryczny wytwarzając energię elektryczną.
W Porcie Czystej Energii zainstalowano turbinę parową upustowo-kondensacyjną, która umożliwia pracę w konfiguracji pełnej kondensacji i w konfiguracji sieci ciepłowniczej, gdy oprócz energii elektrycznej produkowane jest również ciepło. Wykorzystanie tego typu turbiny wraz z dodatkowym skraplaczem powietrznym umożliwia elastyczność pracy z zakresie wytwarzanej mocy elektrycznej i ciepłowniczej. Rozwiązanie takie podnosi również bezpieczeństwo pracy instalacji, gdyż w przypadku braku możliwości odbioru ciepła, zakład może produkować wyłącznie energię elektryczną.
8. Zbiornik mleczka wapiennego
Mleczko wapienne wytwarzane jest poprzez mieszanie tlenku wapnia (wapna palonego) z wodą. Jest to reagent, który jest dozowany do spalin w absorberze rozpyłowym.
9. Silos popiołów lotnych
Popioły lotne, które opadają do lejów pod kotłem trafiają do silosu, w którym są magazynowane i okresowo odbierane przez uprawnione podmioty.
10. Absorber rozpyłowy
W absorberze rozpylane jest mleczko wapienne, reagujące z kwaśnymi zanieczyszczeniami. Odparowanie wody z mleczka schładza spaliny do temperatury ok. 140°C w celu zoptymalizowania efektywności kolejnych etapów oczyszczania spalin.
11. Reaktor suchy
W reaktorze suchym, poprzez dozowanie wodorotlenku wapnia, odbywa się trzeci etap usuwania kwaśnych zanieczyszczeń. Dodatkowo do reaktora wprowadzany jest węgiel aktywny oraz węgiel aktywny bromowany. Służą one do wychwytu ze spalin metali ciężkich (w tym rtęci), lotnych związków organicznych oraz dioksyn i furanów.
12. Silos odpadów z oczyszczania spalin
Tutaj trafiają pyły i produkty reakcji oczyszczania spalin wychwycone przez filtr workowy.
13. Filtr workowy
Filtr workowy służy do wychwytywania pyłów i produktów reakcji oczyszczania spalin poprzez zatrzymywanie ich na powierzchni tkaninowych worków. Dodatkowo, tworzące się na workach placki filtracyjne z częściowo przereagowanych reagentów, stanowią kolejny etap oczyszczania spalin z kwaśnych zanieczyszczeń.
14. SCR (Selective Catalytic Reduction)
Selektywna redukcja katalityczna to drugi etap redukcji tlenków azotu. Ich zawartość w spalinach zostaje obniżona poprzez wtrysk wody amoniakalnej, a dzięki zastosowaniu katalizatorów, cały proces zachodzi z wysoką sprawnością.
15. Układ skraplania pary wodnej w spalinach
Zadaniem tego układu jest dodatkowy odzysk ciepła z gorących spalin, zanim przez komin trafią do atmosfery. Efekt ten uzyskiwany jest poprzez skroplenie obecnej w spalinach pary wodnej.
16. Komin
Komin odpowiada za odprowadzenie oczyszczonych spalin do atmosfery na określoną wysokość, by zapewnić ich optymalne rozproszenie w atmosferze. Zainstalowany w nim system ciągłego monitoringu kontroluje śladowe ilości emitowanych substancji, a wynik monitoringu jest powszechnie dostępny.
Do czego służy bunkier oraz jak działa
ruszt i kocioł w Porcie Czystej Energii?
Jak powstaje energia elektryczna i cieplna
w Porcie Czystej Energii? Tak działa turbozespół:
Jak działa układ oczyszczania spalin w Porcie Czystej Energii?