Historia
Idea budowy w Gdańsku zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych sięga 2006 roku. Wówczas to przedstawiciele GPEC i Zakładu Utylizacyjnego przedstawili Marszałkowi Województwa Pomorskiego porozumienie o współpracy w zakresie efektywnego wykorzystania potencjału energetycznego gospodarki odpadami. W 2007 roku projekt pn. „System gospodarki odpadami dla metropolii trójmiejskiej” zostaje ogłoszony na liście indywidualnych projektów kluczowych POIiŚ oraz PO. Przy Urzędzie Marszałkowskim powołany zostaje panel ekspercki, w skład którego weszli przedstawiciele zakładów zagospodarowania odpadów, urzędów gmin, instytucji zajmujących się środowiskiem oraz przedstawicieli nauki.

W 2008 roku powstaje „Wielokryterialna analiza możliwości lokalizacji na terenie województwa pomorskiego” realizowana przez Departament Środowiska, Rolnictwa i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Kolejne lata to opracowanie dokumentacji projektu i wniosków o dofinansowanie. W 2011 roku powstaje raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz uzyskana zostaje decyzja środowiskowa.
W 2014 roku wszczęto postępowanie na wybór Wykonawcy w trybie dialogu konkurencyjnego. Kolejne lata to przygotowanie szeregu dokumentacji badawczej, analiz, studium wykonalności. Trwa również procedura przetargowa na wyłonienie Wykonawcy. W 2016 roku powstaje spółka celowa Port Czystej Energii Sp. z o.o. W 2018 roku podpisano umowę na dofinansowanie projektu w ramach POIiŚ i Umowę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.


W tym samym roku rozpoczęły się również procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ostatecznie 6 maja 2020 r. Wykonawca otrzymał formalne polecenie rozpoczęcia robót.
Prace ziemne rozpoczęły się w lipcu, a uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 18 grudnia 2020 r.
16 maja 2022 roku odbył się uroczysty chrzest walczaka – kluczowego elementu kotła parowego, odpowiedzialnego za oddzielenie pary od wody. Każda branża ma swoje tradycje i święta, a w branży ciepłowniczej chrzest walczaka to szczególny moment, w którym kończy się ważny etap realizacji inwestycji. W drodze otwartego konkursu dla mieszkańców Gdańska, walczakowi nadano imię STOLEM.


W lipcu 2024 r. rozpoczęły się gorące rozruchy, rozpoczęto przyjmowanie odpadów z Zakładu Utylizacyjnego i spalanie odpadów. W trakcie testowej pracy instalacji spalono 42 000 ton nienadających się do recyklingu odpadów komunalnych, a od października do grudnia wyprodukowano aż 10 000 MWh energii elektrycznej. Ta ilość energii wystarczyłoby na pokrycie zapotrzebowanie Gdańskich Autobusów i Tramwajów przez 3,5 miesiąca.
PCE w 4 lata
4 lata zamknięte w minucie filmu.
Zobacz time-lapse podsumowujący budowę Portu Czystej Energii.