Cyrkularność w PCE
Obieg zamknięty w Porcie Czystej Energii można zauważyć na przykładzie racjonalnego gospodarowania wodą czy w postępowaniu związany z zagospodarowaniem odpadów wtórnych powstające w ITPOK, czyli pyłów i żużla.
Odpady poprocesowe
Poza termicznym unieszkodliwianiem odpadów oraz produkcją energii elektrycznej i ciepła, efektem działalności Portu Czystej Energii są również tzw. odpady wtórne – żużle, popioły paleniskowe oraz odpady z oczyszczania gazów.
W Porcie Czystej Energii są one w cyrkularny sposób zagospodarowywane dzięki współpracy z firmą, posiadającą stosowane pozwolenia na ich odpowiednie przetworzenie w celu dalszego zastosowania w budownictwie i drogownictwie, m.in. do:
- produkcji bloczków betonowych,
- produkcji kruszyw,
- produkcji mieszanek budowlanych (podbudowa i utwardzanie dróg, stabilizacja gruntów i nawierzchni drogowych).


Obieg wody
Obieg zamknięty w Porcie Czystej Energii można dostrzec nie tylko w kontekście wspomnianych odpadów komunalnych i poprocesowych, lecz także na przykładzie racjonalnego gospodarowania wodą. W projekcie instalacji uwzględniono rozwiązania umożliwiające jej odzysk i ponowne wykorzystanie. Dotyczy to zarówno wód opadowo-roztopowych, jak również wody z układów oczyszczania poszczególnych elementów instalacji oraz odzysku wody i pary z odwodnień kondensatu. Zebrana woda, w zależności od rodzaju, poddawana jest obróbce bądź przechowywana w przeznaczonych do tego zbiornikach celem dalszego wykorzystania.
Retencja wody. Ogrody deszczowe
Dookoła PCE zaprojektowano funkcjonalne tereny zielone z nasadzeniami w postaci drzew i krzewów. Powstały także cztery „mokre” ogrody deszczowe o łącznej pojemności 520 m3, które oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią funkcję retencyjną. Ich zadaniem jest zbieranie i retencja wody opadowej z pobliskich terenów zielonych oraz z powierzchni utwardzonych – parkingów. Dzięki gromadzeniu wody z otoczenia i możliwości jej przetrzymywania woda ta jest zatrzymywana w krajobrazie. Poprzez zastosowanie roślinności hydrofitowej, która ma zdolność do usuwania przez rośliny zanieczyszczeń, zwiększa się jakość odprowadzanej wody. Rośliny te o 40% zwiększają też chłonność terenu. Ewentualny nadmiar wody odprowadzany jest do kanalizacji deszczowej ze znacznym opóźnieniem, co niweluje negatywne skutki opadu. Dodatkowym atutem ogrodów deszczowych jest zwiększona bioróżnorodność.