W dniach 16-17 czerwca w Gdańsku odbywa się XIII edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego. Tematem przewodnim wydarzenia jest „Bezpieczeństwo energetyczne Europy – rewizja europejskiej polityki energetycznej”. W trakcie wieczornej gali wręczenia statuetek „Bursztyn Polskiej Energetyki”, która odbyła się 16 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk został wyróżniony za wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu poprzez oddanie do użytku Portu Czystej Energii. Nagrodę odebrał Zastępca Prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki Piotr Grzelak.
Tegoroczne dyskusje podczas szczytu koncentrują się wokół wymagań europejskiej polityki klimatycznej, nowych źródeł dostaw surowców dla Europy oraz kontynuacji odejścia od tradycyjnych źródeł wytwórczych na rzecz OZE. W programie OSE znalazły się także panele eksperckie dotyczące energetyki jądrowej, produkcji zielonego wodoru, biogazu, energii z odpadów, transformacji sektora ciepłowniczego i infrastruktury krytycznej.
Nagroda „Bursztyn Polskiej Energetyki” została przyznana Gdańskowi za uruchomienie instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych – Portu Czystej Energii. Jej głównym zadaniem jest zagospodarowanie wysokokalorycznej frakcji odpadów nienadających się do recyklingu. Jednocześnie pełni funkcję elektrociepłowni – w wyniku procesu termicznego bezużyteczne odpady, których nie można składować zamieniane są energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Gdańska.
– Port Czystej Energii to przykład, jak nowoczesna gospodarka odpadami może wspierać bezpieczeństwo energetyczne i troskę o klimat. Cieszymy się, że Gdańsk został doceniony za odwagę i konsekwencję w budowie zrównoważonej przyszłości – powiedział Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki.

W trakcie Szczytu odbywa się także panel dyskusyjny dotyczący nowych ram prawnych dla rozwoju ciepłownictwa i kogeneracji (tj. równoczesnej produkcji energii i ciepła), wykorzystaniu ciepła odpadowego i OZE w ciepłownictwie systemowym, a także efektywności energetycznej w ciepłownictwie. Głos ekspercki w debacie zabierze Marcin Bonisławski, dyrektor ds. rozwoju w Porcie Czystej Energii.
Pozostałe wyróżnienia „Bursztyn Polskiej Energetyki 2025” trafiły do:
- Słupska, za konsekwentne i skuteczne działania zmierzające do rozwoju Słupskiego Klastra Bioenergetycznego,
- Wojciecha Wrochny, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Przemysłu, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej za podjęcie skutecznych i zdecydowanych działań związanych z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce,
- Grzegorza Kinelskiego, Prezesa Zarządu Enea S.A. za konsekwentne i skuteczne realizowanie „Strategii rozwoju Grupy Enea do 2035 roku” w sektorze odnawialnych źródeł energii,
- Piotra Pieli, Prezesa Zarządu Polskich Elektrownie Jądrowych sp. z o.o. za efektywne realizowanie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej poprzez podpisanie umowy pomostowej z konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel,
- Banku Gospodarstwa Krajowego, za strategiczne zaangażowanie w rozwój polskiej transformacji energetycznej,
- PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. za konsekwentne realizowanie największego procesu inwestycyjnego w polskim sektorze elektroenergetycznym (m.in. Baltica 2),
- Grupy Veolia w Polsce za konsekwentne realizowanie globalnej strategii Green UP poprzez dekarbonizację aktywów w Polsce.
- ORLEN S.A. otrzymał Bursztynowe Serce 2025 w uznaniu za konsekwentną i skuteczną walkę ze skutkami powodzi poprzez uruchomienie długofalowego programu „Jesteśmy razem”, a tym samym przekazaniu w ramach programu środków finansowych i rzeczowych pozwalających usuwać skutki powodzi oraz wspierać poszkodowanych przez klęskę żywiołową.
Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE oraz patronatami honorowymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Przemysłu, Ambasady Królestwa Danii w Polsce oraz Ambasady Francji w Polsce, a także Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
Organizatorem XIII Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego jest Europejskie Centrum Biznesu. Więcej informacji: https://osegdansk.pl.