Wydawnictwo „Nowa Energia” jest organizatorem cyklicznych seminariów „Eksploatacja zakładów ITPOK – doświadczenia”. Ostatnie z nich odbyło się 24-26 czerwca w Licheniu Starym pod Koninem. Prezes Portu Czystej Energii Sławomir Kiszkurno wziął udział w panelu dotyczącym blasku i cieni eksploatacji spalarni odpadów komunalnych.
Podczas spotkania eksperci i ekspertki związani z branżą termicznego przetwarzania odpadów omawiali praktyczne zagadnienia dotyczące pracy ITPOK, m.in.: planowania remontów, zagospodarowania żużli, popiołów i innych odpadów poprocesowych, pomiarów emisji, innowacyjnych rozwiązań (np. odzysku energii ze spalin) czy stałego utrzymania ruchu w ITPOK.
W panelu „Blaski i cienie eksploatacji zakładów termicznego przekształcania odpadów” wzięli udział: Robert Florczak, Dyrektor Techniczno-Operacyjny, Erbud Industry Centrum, Sławomir Kiszkurno, Prezes Zarządu, Port Czystej Energii, Wojciech Wróbel, Dyrektor ZTPOK, Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie. Moderowała Elżbieta Streker-Dembińska, Dyrektor Techniczny ZTUO, Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie.

Port Czystej Energii wszedł w okres obsługi w lutym br. Mamy zatem niecałe pół roku obserwacji pracy spalarni, która działa pod pełnym obciążeniem, produkując energię elektryczną i ciepło.
Z pierwszych obserwacji wynika, że należy przyjrzeć się dokładniej i zastanowić nad ewentualna modyfikacją instalacji odżużlania, tak by pracowała jeszcze efektywniej. W sprawnym i ciągłym utrzymaniu ruchu ważna jest praca zespołu obsługującego spalarnię, w przypadku PCE jest to zespół Operatora – Paprec Energies Gdańsk. Ich zgranie, doświadczenie i kompetencje jest także ważnym czynnikiem składowym płynnej działalności instalacji.
– Podczas budowy gdańskiej ITPOK zdecydowaliśmy się na znaczącą rozbudowę systemu oczyszczania spalin, odpowiadającą wytycznym BAT (najlepszym dostępnym technikom ochrony środowiska) z 2019 r. Dzięki temu ponowna inwestycja w tak ważny element spalarni potrzebna będzie dopiero za kilkadziesiąt lat – mówi prezes zarządu PCE, Sławomir Kiszkurno.
Kolejnym czynnikiem mającym znaczenie w bieżącej eksploatacji ITPOK są dostawy odpadów i ich kaloryczność. Wykonywana na bieżąco morfologia odpadów pozwala na weryfikację ich ilości dostarczanej z poszczególnych instalacji komunalnych. Nadzór nad jakością opadów jest ważny z perspektywy procesu termicznego, gdy stwierdza się wyższą niż przyjęta średnia kaloryczność, spala się ich odpowiednio mniej.
W Polsce funkcjonuje 10 ITPOK, każda z innymi doświadczeniami, które warto omawiać w szerszym gronie. Konferencje są istotnym narzędziem wspierającym rozwój i doskonalenie sektora termicznego przekształcania odpadów w Polsce. Tego typu wydarzenia sprzyjają budowaniu sieci kontaktów, integracji środowiska branżowego oraz podnoszeniu poziomu wiedzy technicznej i organizacyjnej. Pozwalają także na bieżąco analizować zmieniające się uwarunkowania prawne i technologiczne, co przekłada się na bardziej świadome i odpowiedzialne zarządzanie instalacjami.