13-15 listopada w Gdańsku odbyła się w Gdańsku Konferencja Termiczne Przekształcanie Odpadów. Odzysk Energii organizowana przez wydawnictwo Abrys. Gdańskie doświadczenia związane z budową Portu Czystej Energii oraz wizyta studyjna w instalacji były częścią programu wydarzenia, które zgromadziło niemal 300 osób.
– Dzięki budowie ITPOK-u w Gdańsku, miasto zaoszczędzi ok. 50 mln zł rocznie w wydatkach na ciepło i energię, a także zwiększy swoją samowystarczalność. Oczywiste, że korzysta na tym również środowisko – mówił Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii podczas konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii”.
W gdańskiej spalarni jest przetwarzana wyłącznie frakcja energetyczna wysortowana z odpadów komunalnych. Paliwo segreguje się na liniach sortowniczych w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku oraz z Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie oraz Zakładu Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej k/Kwidzyna, które uczestniczą w projekcie. – Inwestycję prowadzono w taki sposób, by ostatecznie zaprojektować spalarnię „szytą na miarę” czyli adekwatną do ilości odpadów, które będą przekazywać zainteresowane samorządy – wyjaśniał Kiszkurno. – Deklaracje gmin pozwoliły na szacunki, że realne zapotrzebowanie to instalacja do termicznego przekształcenia 160 000 ton wysortowanej frakcji energetycznej rocznie – mówił.
Prezes Portu Czystej Energii prowadził także panel dyskusyjny „Problemy legislacji UE i wpływ na termiczne przekształcanie odpadów w Polsce”, w którym udział wzięli Szymon Cegielski – Dyrektor ITPOK w Poznaniu PreZero Zielona Energia, Marta Gurin – Kierowniczka ds. Polityki i Technologii w CEWEP (Confederation of European Waste-to-Energy Plants), Katarzyna Wolny-Tomczyk ze Związek Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy.
Konferencji towarzyszyła wizyta studyjna do Portu Czystej Energii. Zespół PCE opowiadał o zastosowanych w gdańskiej instalacji zaawansowanych technologiach oczyszczania spalin, odzyskiwania z nich ciepła, cyrkularnym obiegu wody w procesie technologicznym i szczegółach dotyczących organizacji procesu dostaw i termicznego przekształcania odpadów.