Nawet 100 proc. dofinansowania na wymianę pieców i kotłów w Gdańsku dzięki aktualizacji programów dotacyjnych. Likwidacja nieefektywnych źródeł ciepła to ważny krok w stronę poprawy jakości powietrza w Gdańsku. Port Czystej Energii wspiera tę ważną inicjatywę.
Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej do września 2024 roku wszystkie piece i kotły służące do ogrzewania, które zgodnie z oznaczeniami są poniżej 3 klasy jakości, muszą zostać wymienione. Brak wymiany źródła ciepła w wyznaczonym terminie może się wiązać z karą grzywny lub mandatem. W związku z tym Urząd Miejski w Gdańsku przypomina mieszkańcom, jakie źródła ciepła podlegają wymianie i na jakich zasadach można uzyskać dotację.
Władze miasta zwracają m.in. uwagę, że dzięki aktualizacji programów dotacyjnych możliwe jest łączenie krajowych i lokalnych dotacji. Oznacza to, że kwota dotacji może być równa nawet 100% wartości inwestycji. Programy dotacyjne rozszerzono również o domy jednorodzinne (wcześniej o dotację mogli się ubiegać wyłącznie właściciele mieszkań). Wniosek o dotację należy złożyć przed rozpoczęciem wymiany źródła ogrzewania. Co istotne, w Gdańsku dotację można uzyskać również na ciepłą wodę użytkową. Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło taką możliwość dla mieszkańców.
Wymiana źródeł ciepła to jeden z ważnych elementów strategii na rzecz poprawy jakości powietrza na terenie miasta. Uruchomienie nowoczesnej elektrociepłowni, jaką będzie Port Czystej Energii, również przyczyni się do zmniejszenia emisji. Budowana instalacja znacząco wpłynie na zgodny z założeniami neutralności klimatycznej rozwój Gdańska i Pomorza.
Po więcej informacji zapraszamy do linku poniżej: